PL PL PL
  • info@skillsmasters.pl
  • +48 501 511 204

10 wskazówek dla przedsiębiorców jak redefiniować swoje działania biznesowe i kilka innych inspiracji

Cześć, nazywam się Anna Marta Gwardys i jestem konsultantem biznesu oraz partnerem zarządzającym Skills Masters.

W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja on-line SPARK OF CHANGE, w której brałam udział jako panelistka modułu INSPIRACJE – Success Stories, moderowanym przez Annę Butrym. Na prośbę wielu uczestników spisałam kilka wskazówek dla przedsiębiorców, którzy zderzyli się ze skutkami pandemii i chcą lub muszą przedefiniować swoje działania biznesowe. Przeczytasz o nich poniżej.

Anna Butrym [AB]: – Aniu, jesteśmy tu dziś na tej konferencji dlatego, że jesteś jedną z osób, które ją sobie wymarzyły. Ale z tego, co wiem, nie takie miałaś marzenia 2 miesiące temu, pracując pełną parą nad projektem trenerskim Skills Masters. Szkolenia przeprowadzane bezpośrednio właściwie zniknęły ale Skills Masters przeniosło się do digitalu. Jakiej zmiany myślenia wymagała tak duża wolta w projekcie?

Anna Marta Gwardys [AMG]: – To prawda, jeszcze kilka tygodni temu mieliśmy inną wizję i strategię rozwoju Skills Masters. Obecne uwarunkowanie zmusiły nas do przyspieszenia rozwoju naszych działań doradczych, szkoleniowych i coachingowych wyłącznie w formie on-line. Było to możliwe dzięki niesamowitym osobom, jakie mamy w zespole oraz zaprzyjaźnionym firmom takim jak Eventy-online.pl oraz KDK Events. Tak też powstała ta konferencja. SPARK OF CHANGE to przede wszystkim wspaniali ludzie, którzy w dobie zmian zdecydowali się poświęcić swój czas, by podzielić się swoją ekspercką wiedzą i wesprzeć innych w tym pełnym wyzwań czasie.

AB: – To jednak nie pierwsza tak duża, a może nawet i  największa zmiana w Twojej karierze. Jakie wskazówki dałabyś z własnego doświadczenia – popartego wieloletnią pracą przy różnych pełnych wyzwań projektach – tym, którzy z taką zmianą zderzyli się teraz lub muszą się za chwilę na nią odważyć w obecnej sytuacji?

AMG: – To co mogę doradzić przedsiębiorcom szukającym obecnie swojej drogi to:

1. Przede wszystkim szczerość z samym sobą – odpowiedz sobie na pytania czy moja dotychczasowa działalność ma szanse się utrzymać w takie samej formie? Jak duże są to potencjalnie szanse? Jeśli są takie aspekty Twoich działań, które nie mają racji bytu w najbliższej przyszłości, to utnij je tak szybko jak to możliwe. Zastanów się czy dalej chcesz się zajmować tym co do tej pory robiłeś. Przez ostatnie 2 lata przeszłam ogromną transformację i w życiu zawodowym i osobistym i każdemu serdecznie polecam, bo te wszystkie wysiłki, wzloty i upadki, sukcesy i lekcje pomogły mi stworzyć nową, dużo lepszą rzeczywistość.
2. Poza tym skup się na tym na co masz wpływ. Zdecyduj czy spędzisz ten czas na użalaniu się nad sytuacją, w jakiej się znalazłeś, czy na rozwoju własnym i swojej firmy, bo Ty decydujesz na co poświęcasz czas.
3. Zaangażuj swój zespół, a jeśli pracujesz sam, poproś o opinię przyjaciół i innych życzliwych Ci ludzi i podsumuj jakie masz lub macie zasoby, jakie umiejętności, jakie mocne strony. Zróbcie burzę mózgów i przedyskutujcie jaki produkt lub usługę możesz / możecie na bazie tego przygotować. Przeanalizujcie rynek. Poszukajcie nowych kanałów dystrybucji. Może nadajcie inną formę produktom lub usługom. Zdefiniujcie ryzyka jakie jesteście w stanie ponieść. Zdefiniujcie pomoc z zewnątrz jakiej możecie potrzebować.
To czas by schować ego w kieszeń i zadzwonić do przyjaciela / kumpla, partnera biznesowego, etc., powiedzieć czego potrzebujesz i zapytać czy może CI jakoś pomóc.
4. Zastanów się z czym teraz możesz wyjść do rynkujaki komunikat możesz wysłać swoim klientom. Zadzwoń i zapytaj czego teraz potrzebują. Może akurat możesz im to dostarczyć teraz lub zaraz.
5. Wykorzystaj siłę swojej społeczności i kontaktów jakie masz. Może zrealizujesz jakiś projekt wchodząc w konsorcjum z partnerem. Może barterowo dostarczycie sobie jakieś usługi wspierające rozwój Waszych biznesów.
6. Zastanów się jakie masz przekonania i nawyki, które mogą Cię ograniczać i podejmij decyzje, które z nich chcesz zmienić i zrób dziś pierwszy krok by je przedefiniować.
7. Zastanów się jak Ty możesz pomóc innym swoją wiedzą, radą, wsparciem, dobrym słowem lub chociaż obecnością. Dobro którym się dzielimy – wraca.
8. Nie czuj się winny za zaistniałą sytuację gospodarczą. Większość z nas nie mogło przewidzieć, że znajdziemy się w takiej sytuacji.
9. Zadbaj o swój zespół, bo to ludzie dają Ci moc sprawczą. Jeśli jesteś z nimi szczery, będą wiedzieli, że mogą Ci ufać. Jeśli zaangażujesz ich w proces tworzenia nowej rzeczywistości, będą wiedzieli, że są dla Ciebie ważni i chcesz wspólnie z nimi budować nowe oblicze działalności Twojej firmy.
10. Na koniec, co najważniejsze – DBAJ O SIEBIE.

AB: Czy w ramach tego dbania o siebie jest jakaś praktyka albo książka, coś, co pomaga Ci przechodzić tak duże zmiany w życiu biznesowym, zwłaszcza że to nie pierwsza zmiana. Może jakaś myśl, która dodaje Ci otuchy?

AMG:  -Przede wszystkim to otaczający mnie wspaniali ludzie dodają mi otuchy. ???? Ważne by nie bać się wchodzić w doświadczenia, podejmować decyzje, popełniać błędy, uczyć się na nich i nie poddawać. Jak wiesz dlaczego robisz swój biznes i sam się tym ekscytujesz, to ludzie pójdą za Tobą.

Nie mówiłam to tym podczas konferencji, niemniej skorzystam z okazji i podzielę się swoją refleksją odnośnie książek, o które pytasz Aniu. Obecnie na rynku jest wiele ciekawych pozycji. Moje top 3 to:

1. „Znajdź swoje dlaczego. Droga do poczucia spełnienia i wewnętrznej motywacji” – SIMON SINEK
2. „7 nawyków skutecznego działania” – STEPHEN R. COVEY
3. „Reguła 5 sekund” – MEL ROBBINS.

Na koniec podzielę się z Wami najlepszą radą biznesową jaką ja kiedykolwiek dostałam:

ZACZNIJ TERAZ. ZACZNIJ TU GDZIE JESTEŚ. ZACZNIJ, NAWET JEŚLI SIĘ BOISZ. ZACZNIJ NAWET JEŚLI JESTEŚ PEŁEN OBAW. ZACZNIJ NAWET JEŚLI TRZĘSĄ CI SIĘ RĘCE, GŁOS CI DRŻY. ALE ZACZNIJ. ZACZNIJ I NIE PRZESTAWAJ. ZACZNIJ TU GDZIE JESTEŚ Z TYM CO MASZ. PO PROSTU ZACZNIJ.

Z tą myślą zachęcam Cię do działania. A jeśli ja mogę Ci jakkolwiek pomóc przejść przez Twoją zmianę – zapraszam do kontaktu. ????